گامهای محتاطانه در بازار مسکن


هیرش سعیدیان: برخی ناظران حوزه مسکن حضور رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح یک پروژه کوچک ساخت ۳۲۴ واحد مسکونی تحت عنوان «مسکن امید» را در ابتدای سال ۹۸ معنادار توصیف کردند. 

دولت امیدوار است با محقق ساختن وعده ساخت قریب ۴۰۰ هزار واحد، با استفاده از بخش مسکن به عنوان موتور محرک اقتصادی بر دیوار بلند و ستبر رکود تورمی تَرَکی ایجاد کند. میانگین قیمت در سال ۹۷ (۱۱ میلیون تومان) نسبت به میانگین قیمت در سال ۹۶ (پنج میلیون و ۶۳۰ هزار تومان) تقریباً دو برابر شده است، این آمار نشان می‌دهد که خودرو سنگین تورم در حوزه مسکن به این آسانی متوقف نخواهد شد، با این همه بسیاری از کارشناسان باور دارند که با توجه به شرایط ویژه اقتصادی کشور، رشد زمستانه در حوزه مسکن به سال جدید تعمیم نخواهد یافت. بسیاری همچون تیمور رحمانی اقتصاددان می‌گویند: «آنچه رشد قیمت‌ها را رقم زد، انتظارات تورمی برای سال جدید بود.» در یک نظرسنجی غیررسمی که تحت نظر بهروز ملکی کارشناس اقتصاد مسکن انجام گرفت تنها ۱۵ درصد از شرکت‌کنندگان چشم‌انتظار «افزایش قیمت» در سال ۹۸ بودند. 

حسام عقبایی نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک و ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه‌سازان ایران هر دو معتقدند: «بازار مسکن در سال ۹۸ کشش رشد قیمت را نخواهد داشت.» عقبایی می‌گوید که در شش‌ماهه اول سال ۹۸ احتمال دارد که یک دوره «رکود» بر بازار مسکن حاکم شود. با این همه حسین هاشمی‌تختی‌نژاد عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار می‌دارد که با توجه به رشد حجم نقدینگی، اگر این رشد با همین آهنگ ادامه پیدا کند «نمی‌توان سقفی برای گرانی قیمت خانه در سال جدید (سال ۹۸) تعیین کرد». شاید گویاترین برآورد از وضعیت مسکن در سال ۹۸ را خود محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ارائه داد، او سربسته اظهار کرد: «قیمت مسکن متاثر از شرایط اقتصادی است و البته هر آنچه در تحولات اقتصادی رخ می‌دهد و اتفاقاتی که در اقتصاد می‌افتد دامن بخش مسکن را هم می‌گیرد.» با توجه به این اظهارنظر و با توجه به آنکه پیش‌بینی‌ها از وضعیت اقتصاد در سال ۹۸ چندان نویدبخش نیست، کارشناسان حوزه مسکن بر آن شدند تا در اظهارنظرهای مثبت و دعوت‌کننده خود تا حدی تجدیدنظر کنند. با این همه تمام نظرات نیز منفی نیست.

 بیت‌الله ستاریان کارشناس اقتصاد مسکن در اظهاراتی خوش‌بینانه می‌گوید که با توجه به سرازیر شدن سرمایه از دیگر حوزه‌ها رونق مسکن حداقل تا اوایل سال ۹۸ ادامه پیدا خواهد کرد (نقل به مضمون). 

علاوه بر این طیفی از فعالان بازار مسکن حساب ویژه‌ای بر روی عامل روانی و اتفاقات پیش‌بینی‌نشده در سال ۹۸ باز کرده‌اند و معتقدند با توجه به کاهش تولید در دیگر حوزه‌ها و مشکلات اقتصادی و احتمال بروز نوسانات پیش‌بینی‌نشده ارزی این احتمال وجود دارد که حوزه مسکن شاهد رشد جذب سرمایه و فعالیت در برخی بخش‌های خاص همچون کوچک‌متراژها باشد. 

هر دو طیف ناظران حوزه اقتصاد مسکن اما در یک نظر مشترک‌اند آنها سرمایه‌گذاران احتمالی در بخش مسکن را به گام برداشتن توام با «احتیاط» دعوت می‌کنند.

مشاهده منبع

31 فروردین 1398 - 19:59

برچسب ها

  • بازار_مسکن
  • احتیاط_در_معاملات
  • مسکن_اعتماد

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما